Auto Serwis Wudyka

Mroczna 1, 43-300 Bielsko-Biała

+48 510 042 452

Zadzwoń do nas i umów się

PON - PT

8:00-17:00

Jak wymienić olej w samochodzie

Nie musisz być mechanikiem, aby nauczyć się wymiany oleju – wystarczy umieć zidentyfikować określone części samochodu i nabyć odpowiedni sprzęt do wykonania tej pracy.

Z najwyższego punktu widzenia, proces wymiany oleju obejmuje kilka procedur, w tym spuszczenie istniejącego oleju z silnika, wymianę określonego wyposażenia (np. - filtra oleju), dodanie oleju, upewnienie się, że nie ma wycieków oraz testy jakości.

Jeśli nie masz pewności, czy olej w Twoim samochodzie wymaga wymiany, najpierw sprawdź poziom oleju w pojeździe.

Aby rozpocząć samodzielną wymianę oleju, rozgrzej silnik przez 2 lub 3 minuty, aby olej mógł łatwo wypłynąć z silnika. Nie chcesz, aby silnik był tak gorący, że się poparzył. Gdy będzie lekko ciepły w dotyku, wyłącz silnik.

Następnie wykonaj następujące czynności, aby wymienić olej w samochodzie:

Korek spustowy to duża nakrętka lub korek znajdujący się pod miską olejową w dolnej części silnika. Jeśli nie możesz łatwo dotrzeć do korka spustowego oleju, musisz albo wczołgać się pod samochód, aby go dosięgnąć, albo podnieść samochód.

Chcesz, aby ten pojemnik wychwycił olej, więc upewnij się, że jest wystarczająco duży.

Chroń dłoń szmatką, rękawiczkami lub ręcznikami papierowymi i bądź gotowy do odsunięcia dłoni od oleju. Olej spłynie teraz z silnika do pojemnika.

Aby odkręcić filtr, przekręć go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Filtr będzie zawierał olej, więc uważaj, aby go nie rozlać podczas wyjmowania. Jeśli na silniku pozostaną jakiekolwiek resztki gumowej uszczelki filtra, usuń je.

Po opróżnieniu filtra zawiń go w gazetę i odłóż na bok, aby zabrać do centrum recyklingu ze starym olejem.

Za pomocą oleju zwilżyć uszczelkę na górze nowego filtra oleju.

Postępuj zgodnie z instrukcjami na filtrze lub delikatnie obróć go ręką, aż „osadzi się”, a następnie wykonaj kolejne trzy czwarte obrotu.

Wykonaj ten krok dopiero po spuszczeniu całego oleju.

Jeśli Twój pojazd używa uszczelki korka spustowego oleju, upewnij się, że stara została usunięta i przed wymianą korka nałóż nową uszczelkę na miskę.

Sprawdź, czy nie ma wycieków z korka spustowego oleju i wokół filtra.

Wyjmij prętowy wskaźnik poziomu oleju, wytrzyj go czystą, niestrzępiącą się szmatką i włóż z powrotem. Wyciągnij go ponownie i sprawdź.

Po każdym dodaniu sprawdź sztyft, aż dojdziesz do linii „Full” na bagnecie.

Z powodzeniem nauczyłeś się, jak wymienić olej!

Na koniec pozbądź się starego oleju, oddając go do centrum recyklingu oleju.

mechanik bielsko zmiana oleju