Auto Serwis Wudyka

Mroczna 1, 43-300 Bielsko-Biała

+48 510 042 452

Zadzwoń do nas i umów się

PON - PT

8:00-17:00

Jak często należy wymieniać filtr kabinowy?

Jeśli chodzi o konserwację nowego samochodu, istnieje kilka aspektów konserwacji samochodu, o których ludzie myślą instynktownie, od wymiany oleju i piór wycieraczek oraz wymianę opon. Jednym z elementów, który często umyka uwagi, jest filtr kabinowy. 

Wymiana jest łatwa i niedroga, zwłaszcza gdy odwiedzasz lokalny warsztat Auto Serwis Wudyka. Ale co robi filtr kabinowy i jak często należy go wymieniać?

Co to jest filtr kabinowy i gdzie go znajdę?

Co robi kabinowy filtr? Znajdujący się w większości pojazdów za schowkiem na rękawiczki filtr kabinowy odpowiada za filtrowanie powietrza, które dostaje się do kabiny pojazdu przez układ ogrzewania i klimatyzacji. Ten element wyposażenia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrej jakości powietrza wewnątrz pojazdu, ponieważ filtruje takie rzeczy jak:

  • Kurz
  • Zarodniki pleśni
  • Skażenie
  • Pyłek
filtr kabinowy

Z biegiem czasu zatkany filtr powietrza w kabinie stanie się nieunikniony, co wpłynie na jakość powietrza we wnętrzu pojazdu. Możesz teraz zapytać: „Skąd mam wiedzieć, kiedy wymienić filtr kabinowy?”

Kiedy należy wymienić filtr kabinowy?

Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma filtr kabinowy, a tym bardziej, że trzeba go wymienić! Utrzymanie wysokiej jakości powietrza w kabinie jest jednak niezbędne, więc jest to coś, na czym będziesz chciał pozostać na szczycie.

Okres wymiany filtra kabinowego zależy od marki, modelu i rocznika pojazdu, dlatego warto sprawdzić instrukcję obsługi w celu weryfikacji. Ogólnie rzecz biorąc, większość filtrów kabinowych powinna być wymieniana mniej więcej co 20 000 do 35 000 km. Możesz również zauważyć dowolny z następujących znaków:

  1. Zmniejszony przepływ powietrza przy włączonych systemach klimatyzacji
  2. Utrzymujące się nieprzyjemne zapachy
  3. Nasilające się osadzanie kurzu na powierzchniach pojazdów

Gdzie powinienem wymienić filtr kabinowy?

W większości pojazdów wymiana filtra kabinowego może być prostym zadaniem.

Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Tutaj dowiesz się, gdzie znajduje się filtr kabinowy dla Twojego pojazdu. To określi, jak trudna lub łatwa będzie wymiana.

Wymień stary filtr powietrza na nowy, czysty.

Filtr kabinowy powinien być łatwo dostępny, jeśli znajduje się za schowkiem lub pod maską. Jeśli jednak znajduje się pod deską rozdzielczą, może to stanowić większe wyzwanie.

Chroń się, nosząc rękawiczki i maskę. Czasami usuwanie zabrudzonego filtra powietrza może być nieco zabrudzone.

Jeśli wolisz pozostawić to zadanie profesjonalistom, na szczęście wymiana filtra kabinowego nie będzie cię kosztować majątek.

Twój samochód, nasza jakość!

Wierzymy w ciężką pracę i poświęcenie

Skontaktuj się z nami poniżej, aby otrzymać bezpłatną wycenę już dziś.

możemy to zrobić razem